Inline brusle nebo kolečkové lyže?

Lance byl tak hodný, že mi půjčil kolečkové lyže. To mi umožnilo udělat si srovnání co je pro přípravu na zimní sezonu lepší. Inlajny nebo kolce? Věc se má tak, že inlajny mám doma už dlouho, zatímco kolce bych si musel případně koupit.  A za ty 4-5 tisíc, co by tak stály nové i s vázáním, se dá koupit i řada jiných věcí. Takže jsem si to chtěl zkusit a zkusil.

Silná stránka kolců je stabilita a to jak směrová tak předozadní. Brusle zdaleka tak nedrší stopu, je cítit takové vlnění. Je to logické – nůž s kolečky má 40 cm max, kolce sou 2x tak dlouhé.  Paradoxně taky kolce rychleji jely, čekal jsem že to bude spíš obráceně, ale to taky může být stavem ložisek na bruslích 🙂  Na bruslích jsem si ovšem byl daleko jistější v zatáčkách při sjezdu. Důvody jsou dva, oba souvisí s bezpečností. Na bruslích dokážu udělat daleko zataženější zatáčku – není to sice power slide, ale hodně to zbrzdí. No a když je nouze největší, dá se v bruslích prostě vyběhnout do trávy a  i v hodně velké rychlosti to ustát. Na kolcích jsem si tohle nouzové zastavení zkusil na rovince, a prostě to nejde. Jakmile přední kolečko ztratí nájezdem do trávy rychlost, setrvačnost a volná pata udělají své – letěl jsem na čumák.

Takže závěr je asi takový, že kdybych měl možnost koupit nějaké jeté kolce za dvojku, tak bych do toho asi šel, ale nové jsou rozhodně zbytečný luxus, když uvážím že je potřebuju na max. 2 měsíce. Tedy na období kdy cyklistická sezona už skončila, ale sníh ještě není. Takže říjen, listopad. Samozřejmě i v těchto měsících se dá jezdit na kole, ale je to podobné jako lyžování v dubnu. Jde to, ale člověk už se spíš chce připravit na tu nadcházející sezonu aby si to pak víc užil. Takže soupažím zdar.

Leave a Reply