Čas udělat MS v Liberci 2009 pápá…

Dobrovolníkem – pořadatelem MS v klasickém lyžování, které se snad uskuteční v roce 2009 v Liberci, jsem byl od SP v kombinaci který se konal v Liberci a Bedřichově v zimě 2004 – tedy vlastně ještě před tím, než bylo MS do Liberce konečně přiděleno. Což se stalo v červnu 2004. Byl jsem jím až do pondělka 26.11.2007, kdy jsem si svou ochotu pomáhat rozmyslel.

Když došlo v létě k velkým změnám v organizačním výboru MS, odešla řada dobrovolníků v podstatě v zápětí poté, co většina starého OV podala výpověď. Já jsem nějakou dobu čekal co se bude dít, hlavně zda budou ta obvinění kvůli kterým k celému tomu “převratu” došlo nějak dokázana či vysvětlena. No spíš jsem naivně čekal, že ta absudrita skončí a navrátí se ti lidé ke kterým jsem měl důvěru. Čekal jsem čekal, až mi takhle v pátek 23. zazvonil telefon, který mě z čekání vytrhnul. Protože se aktualizuje seznam těch ochotných mám se laskavě vyjádřit zda v něm jako hodlám být i nadále. Tak jsem o víkendu krom čekání i přemýšlel, i když jsem už byl vlastně asi rozhodnutý dávno. No a nenašel jsem jediný argument, kterým bych si setrvání ve stavu dobrovolnickém zdůvodnil.

Hlavní motory, tedy nadšení z toho, že takovou akci bude hostit právě Liberec, touha být u toho a chuť pomoci kamarádům odešla s tím, jak odešli ty kamarádi z OV. Častokrát jsem pak taky četl, že to bude děsná ostuda pro Liberec a pro Českou republiku jestli se MS nepovede, nebo dokonce neuskuteční a bude přeloženo třeba do Finska. Nacionalizmus v lyžování zabil už Hanče, který taky musel naposled závodit hlavně proto aby nevyhrál nějakej němčour. A krom toho si myslím, že si případnou ostudu jak Liberec, tak ČR zaslouží. Nebo spíš někteří konkrétní lidé ve vedení těchto institucí a někteří lidé v zákulisí. A tak jsem objevil jádro pudla. Nemůžu “zachraňovat” někoho, kdo si podle mě zaslouží pravý opak.

Nejsem tak naivní abych si myslel, že moje neúčast pošle MS ke dnu. Asi to nakonec dopadne tak, že se MS uskuteční, ale mě je to jedno. Příbeh MS 2009 v Libeci, který se zvrhnul v jakési absurdní drama plné divných postav, už budu sledovat jen jako zaujatý divák…

3 thoughts on “Čas udělat MS v Liberci 2009 pápá…

  1. Zdar Albióne, vedl jsem v sobě velmi podobné dilema, leč s trochu jiným výsledkem. Pořád ještě tak nějak doufám, že se to povede a stále cítím chuť být při tom. Nicméně jsem teď opravdu ostražitý a velmi citlivý na každý krok, který je ve věci MS2009 dělán.
    Když přemýšlím o své motivaci, tak to fakt není dáno nacionalizmem nebo patriotismem. To možná bylo zpočátku, teď to pro mě ale především přináší zkušenost. Ano, zcela sobecky jsem si v hromadě ideálů, kterými je dobrovolnictví ověnčeno, našel svůj soukromý cíl.

  2. Alespoň místo nervů u pořádání můžeš zabrat v bazéně, abych tě náhodou pak v létě neporazil v Otrokovicách 🙂

    Jak se tak koukám kolik problémů je s MS a Praha je pořád přesvědčena o kandidatuře na OH, tak přestávám kroutit hlavou a propadám hlasitému smíchu.

  3. Balud – no jo, těch zkušeností za dobrovolnou činnost já si naberu jinde dost 🙂 Ale tak už to chodí, co motivuje jednoho, nemusí druhé.

    Forest – zatím sem toho moc nenaplaval 🙂 Ale nalyžováno už mám skoro 200km. Akorát teď to vypadá že budeme spíš plavat…

Leave a Reply